Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Dernek Tüzüğü |  Yönetim Kurulu  |  İletişim

Anasayfa Faaliyetler Türkiye Balkanlar İletişim Yazarlar Arşiv
Anasayfa
Duyurular
Faaliyetler
Türkiye
Yunanistan/B.Trakya
Bulgaristan
Makedonya
Kosova
Arnavutluk
Bosna/Sancak
Romanya
Karadağ
Diğer Ülkeler
Balkanlar
Türk Dünyası
Konuk Yazar
İletişim
Yazarlar
Foto Galeri
Videolar
Arşiv
Strateji/Eğitim
Öne Çıkanlar
. . . . . . . . . .
Tefeyyüz Öğrencileri Dünya Çevre Günü Etkinliğine Katıldı
Miloşeviç’in Kapitülasyonunun 19. Yıldönümü
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun
Yunanistan Dışişleri´nden Erdoğan´a övgü, muhalefete eleştiri
Mestanlı´da Kadir Gecesi iftarına yaklaşık 2 bin kişi katıldı
Türkiye geri kabul anlaşmasını durdurdu
Büyükelçi Ulusoy, Hüsemler köyünde iftar verdi
TİKA, Çarşı Cami ve Bayraklı Cami Restorasyonuna Başlayacak
İki Ay Sonra Priştine´de Cami Yapımı Başlayacak
Sırbistan ile Savaş Ancak Karşılıklı Tanınmayla Sonuçlanır
Döviz  
  Dolar : 4.7077
  Euro : 4.2651
Hava  
 
 
Video  
NURİ PAŞA´YI TANI...
RUBASAM YKÜ Özcan...
Balkanlar Benim Y...
RUBASAM Bşk. Veki...
Özcan Pehlivanoğl...
RUBASAM YÖNETİCİS...
HÖH LİDERİ LÜTFİ ...
RUMELİ´YE ELVEDA...
ELVEDA RUMELİ-SKY...
ELVEDA RUMELİ SK...
S. Kürsü  

Haberin Detayı

Ana sayfaya Dön

AB Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali: AB ve Türkiye arasındaki engelleri aşalım
.
01.05.2018

AB Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali: AB ve Türkiye arasındaki engelleri aşalım

ALDE ve AB Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Üyesi olan Necmi Ali’nin, 77. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında yaptığı konuşmalarında vurgulardan biri dikkat çekti. Necmi Ali, ”Tartışma alanını engel oluşturan gereksiz konulardan arındırmaya çağırıyorum. Böylece ufkun ötesini görebiliriz. AB ve Türkiye, iyi komşu ve ekonomik meseleler, kültürel değişimler, güvenlik ve bir dizi başka ortak ilgi alanlarında ortak olduklarını ispatladı” diye altını çizdi.

Brüksel´e iki günlük bir ziyaret kapsamında düzenlenen toplantıda Avrupa Parlamentosu temsilcileri ve Türkiye´den 25 temsilci yer aldı. Türkiye temsilcileri arasında Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı İsmail Karayel’in başkanlığında TBMM milletvekilleri, Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Avrupa İşleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı temsilcileri bulundular. Resmi konuklar arasında AB nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve AB Dönem Başkanlığı adına Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Emiliya Kraleva yer aldılar. 

Bir gün süren Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısı üç oturum şeklinde geçti. Bu üç oturumda “Türkiye-AB İlişkileri ve Katılım Müzakerelerinde Mevcut Durum”, “Türkiye-AB Ekonomik İşbirliği” ve “Güvenlik Sınamaları” konuları görüşüldü. Necmi Ali, her üç oturumda da konuşmacı olarak yer aldı. 

“Türkiye-AB İlişkileri ve Katılım Müzakerelerinde Mevcut Durum” konulu oturumdaki konuşmasında yaptığı temel vurgular birkaç yöndeydi. 

Bulgaristan’ın AP Milletvekili, ”Öncelikle tüm katılımcıları Karma Parlamento Komisyon toplantılarının yeniden başlatılması için tebrik ediyorum. Komisyonun son 76. toplantısı üç yıldan fazla bir süre önce gerçekleşti. Bugün uzun ve istenmeyen bir aradan sonra ortak ilgi alanlarına ilişkin çeşitli konulardaki görüşlerimizi paylaşabileceğimiz toplantı gerçekleştirme imkanına sahip olduğumuzdan dolayı memnuniyet duyuyoruz.

AB-Türkiye ilişkilerine gelince, ortak yaklaşımı değiştirmeyi öneriyorum. Stratejik bir yaklaşımın gerekli olduğu bir durumda bulunuyoruz. Yakın geçmişte her iki tarafa da olumlu katkıda bulunmayan hoş olmayan olaylar, güven eksikliği, karşılıklı sözlü saldırılar yaşandı. Daha uzağa, geleceğe bakmamız ve halklarımız için kalıcı olumlu sonuçlar alınmasını sağlamamız gerekiyor.

Bununla birlikte Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığını, AB yönetimini ve Türkiye´yi Varna şehrinde mart ayında zirve toplantısı organize etme ve gerçekleştirme çabalarından dolayı da tebrik ediyorum. Bu toplantıdan önemli sonuçlar alınmasa da AB ile Türkiye arasındaki karşılıklı güvenin kademeli olarak geri kazanılmasının yapıcı sürecinin bir parçası olarak oynadığı rol göz ardı edilmemelidir. Bu tür toplantılar olmadan uzun vadeli bir ortaklığı sürdürmenin ve geliştirmenin bir yolu yoktur” diye konuştu. 

İkinci oturumda yaptığı konuşmasında Necmi Ali, daha fazla işbirliği için bir ön koşul olarak görülebilir AB ekonomisi ve komşu devlet arasındaki güçlü bağı kanıtlamak için 2017 yılı itibariyle AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi konusuna odaklandı. 

Necmi Ali, „AB, Türkiye´nin en büyük ticaret ortağı, komşumuz ise halihazırda AB´nin en büyük beşinci ortağı. AB ile Türkiye arasında 2017 rakamlarına göre toplam ticaret hacmi yaklaşık 154 milyar avro, AB ise 15 milyar avroluk bir ticari dengeye sahip. Türkiye´deki doğrudan yabancı yatırımların yüzde 75´i AB´den gelmektedir. Türkiye aynı zamanda AB bütçesinden, halihazırda Çok Yıllı Mali Çerçeve (2014-2020) kapsamında katılım öncesi yardım olarak 4,5 milyar avro mali destek almaktadır. Bu rakam, yıllık bazda ortalama 640 milyona yakın avro tutarında destek aldığını göstermektedir. 

AB ve Türkiye ekonomileri arasındaki entegrasyon çok yüksek bir seviyede olup, Türkiye’de faaliyet gösteren AB’li 16 000´den fazla şirket, bölgedeki ve dışındaki üçüncü ülkelerdeki pazarlara erişim için Türkiye´yi kullanmaktadır. Tarım pazarlarına ve kamu alımları sektörüne erişimi artırmanın yanı sıra açılımı ve kuralların senkronizasyonunu iyileştirerek hizmetler sektörüne yatırımları artırarak ekonomik entegrasyonun hızlandırılması, her iki ülkeye de fayda sağlayacak pazar entegrasyonunu artıracaktır” dedi. Bulgaristan’ın AP Milletvekili, pozisyonlarını yaklaştırması için iki tarafa da siyasi irade çağrısında bulunarak, vatandaşların ve iş dünyasının işbirliği sektörlerini genişletmeye hazır olduklarını öne sürdü.
“Güvenlik Sınamaları” konulu oturumda Necmi Ali, Ortadoğu’daki güvenlik ve Türkiye’deki ve AB’deki güvenlikle doğrudan bağlantısı, mülteci krizi ve terörle mücadele hakkında konuştu. 

Necmi Ali, ”AB ve Türkiye´nin bazı açılardan farklılık gösteren kendi güvenlik anlayışları olmasına rağmen, genel durumun daha da iyileştirilmesi için temel olabilecek daha birçok ortak nokta vardır” diye belirtti. AP Milletvekili, “Türkiye, AB-Türkiye Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ve Mültecilere Yardım Mekanizması sayesinde mülteci akışını durdurmaya büyük katkı sağlamıştır. Mekanizmanın amacı 2016-2017 döneminde 3 milyar avro sağlanmasıydı, şimdi ise mali yardımın benzer miktardaki ikinci dilimi sağlanmak üzeredir. Bu mekanizma kapsamında Türkiye devletine değil, mültecilere destek için insani yardım kuruluşları tarafından yürütülen Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan projelere maddi destek verildiği vurgulanmalıdır” diye belirtti. Mekanizmanın sonuçları gözle görülür şekilde hissedilmektedir, bununla birlikte Türk devletinin anlaşmanın bir kısmını yerine getirme konusundaki muazzam gayretleri de takdir edilmektedir. Bir Güneydoğu Avrupa ülkesinin temsilcisi olarak, Birliğin dış sınırlarının korunmasını olumlu değerlendirdiğimizi ifade etmek istiyorum ki bu da mülteci akınını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor” diye vurguladı. 

Necmi Ali, konuşmasının sonunda stratejik olarak düşünmek ve bu önemli ortaklığın gereksiz engellerden dolayı durdurmasına izin verilmeyecek şekilde her iki tarafa da gelecekte güçlü ve verimli bir işbirliği diledi. 

Kaynak: Kırcaali Haber
Facebook! da Paylaş   Twitter! da Paylaş  

  

 
Bu Haber İçin Toplam 1 Kişi Oy Verdi...
 

 
Yorumlar Yorum Yaz

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapmak İçin Tıklayınız

   
   
Foto Galeri
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
Bulgaristan´da Kamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor
Bulgaristan´da Kamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor...
 
Kırcaali’de Ramazan Bayramı Coşkuyla Karşılandı
Kırcaali’de Ramazan Bayramı Coşkuyla Karşılandı...
 
Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nden muhteşem bayram konseri
Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği dün akşam geleneksel Ramazan Bayramı konseri ziyafeti sundu. Kırcaali Belediyesi’nin desteğiyle organize edilen konserde Bele...
 
Mestanlı´da Kadir Gecesi iftarına yaklaşık 2 bin kişi katıldı
Mestanlı´da Kadir Gecesi iftarına yaklaşık 2 bin kişi katıldı ...
 
Büyükelçi Ulusoy, Hüsemler köyünde iftar verdi
Büyükelçi Ulusoy, Hüsemler köyünde iftar verdi...
 
Bulgaristan Başbakan Yardımcısının eşinden Romanlar´a yönelik ırkçı paylaşım
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomisav Donçev´in eşi Svetlana Donçeva´nın sosyal medyada ırkçı ifadeler içeren paylaşımı tepkiye neden oldu....
 
Eski Zağra’nın ardından, Şumnu da Türkçe yer adlarını değiştiriyor
Eski Zağra’nın ardından, Şumnu da Türkçe yer adlarını değiştiriyor...
 
Bulgaristan’da Türkçe yer adlarının değiştirilmesine tepki
Bulgaristan’ın güneydoğusunda Eski Zağra Belediye Meclisinin geçen hafta aldığı kararla Türkçe ve Arapça oldukları gerekçesiyle bölgede bulunan 838 yer adını de...
 
Bulgaristan Müslümanlar Diyanetinin Eski Zağra’daki Yer Adlarının Değişimi İle İlgili Bildirisi
Eski Zağra yerel meclisi, Müslüman – Türk isimleri ile ifade edilen ya da ilişkilendrilen coğrafi yer adlarının, Bulgar adları ile değiştirilmesine yönelik peri...
 
Eski Zağra Belediye Meclisi 838 yer adının Türkçeden Bulgarcaya çevirme kararını onayladı
Eski Zağra Belediye Meclisi bu günkü oturumunda 838 yer adının Türkçeden Bulgarcaya çevirme kararını onayladı....
 
Rodopların Bülbülü Kadriye Latifova 90. Doğum Yılında Kırcaali’de Anılacak
Kırcaali Müzik ve Tiyatro Merkezi 30 Mayıs 2018 tarihinde Rodopların Bülbülü olarak bilinen ünlü ses sanatçısı Kadriye Latifova’nın 90. doğum yılı münasebetiyle...
 
Asimilasyonun acısı 29 yıldır taze
Bulgaristan´da 1944´te darbeyle iktidara gelen komünist rejimin uyguladığı asimilasyon politikaları sonucu 500 bin Türk göçe zorlandı, isimleri değiştirildi, ib...
 
En Çok Okunanlar  
Yazarlar  
SEN KİMSİN???
Süheyl ÇOBANOĞLU
Falih Rıfkı sanki bugünü anlatmış
Nevvâl SEVİNDİ
KTHY’yi hayata geçirme zamanı geldi
Prof. Dr. Ata ATUN
Türkiye-Yunanistan Gerilimi Neden Tırmandı
Gözde Kılıç YAŞIN
IKBY’de Referandum, Barzani, Türkmenler ve Türkiye
Dr. İlhan Yılmaz CÖMERT
Göç mü Etnik Temizlik mi?
Metin EDİRNELİ
YABANCILARIN “ATATÜRK” HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ (2)
Hüseyin BASKIN
BOSNA SAVAŞI -7
Eren Atala Eriş
100 TANIMLAMADA ORTADOĞU - IV
Ufuk SÜSLÜ
12 EYLÜL VE KAYBOLAN YILLAR
Erdal GÜZEL
ABD´nin Ambargo Şantajı Tutar mı?
Dr. Yeşim DEMİR
UMUT
Mert ÜNSAL
Irak’ta Mezhepçiliğin tek garantisi Türkmenlerdir
Ümit KÖPRÜLÜ
E-mail Listesi  

Adı Soyadı

:

E-mail

:

Anket  
 

 

Rss | Sitene Ekle | Reklam |Künye |Gizlilik İlkeleri |Bize Ulaşın
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım

Haberler Haber Siteleri Haberler Haber Siteleri