Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Dernek Tüzüğü |  Yönetim Kurulu  |  İletişim

Anasayfa Faaliyetler Türkiye Balkanlar İletişim Yazarlar Arşiv
Anasayfa
Duyurular
Faaliyetler
Türkiye
Yunanistan/B.Trakya
Bulgaristan
Makedonya
Kosova
Arnavutluk
Bosna/Sancak
Romanya
Karadağ
Diğer Ülkeler
Balkanlar
Türk Dünyası
Konuk Yazar
İletişim
Yazarlar
Foto Galeri
Videolar
Arşiv
Strateji/Eğitim
Öne Çıkanlar
. . . . . . . . . .
Uluslararası Rodos-İstanköy Türklüğü Sempozyumu İzmir’de gerçekleştirildi
Adnan Kahil THP’den İhraç Edildi
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Mestanlı ve Dedeağaç’taki masa tenisi kulüpleri anlaşma imzalayacak
Aşırı milliyetçilerin hedefindeki Selanik Belediye Başkanı Butaris siyaseti bırakıyor
Vefat ve Başsağlığı
Mostar´daki Tarihi Karagöz Bey Medresesi Açıldı
İSTANBUL SANCAKTEPE´DE HELİKOPTER KAZASI; ŞEHİTLERİMİZ VAR
Bulgaristan´da halk, erken seçim istiyor
DEB Partisi ve EFA işbirliğinde Avrupa komisyonuna Azınlık eğitiminin sorunları aktarıldı
Döviz  
  Dolar : 5.2810
  Euro : 4.6764
Hava  
 
 
Video  
NURİ PAŞA´YI TANI...
RUBASAM YKÜ Özcan...
Balkanlar Benim Y...
RUBASAM Bşk. Veki...
Özcan Pehlivanoğl...
RUBASAM YÖNETİCİS...
HÖH LİDERİ LÜTFİ ...
RUMELİ´YE ELVEDA...
ELVEDA RUMELİ-SKY...
ELVEDA RUMELİ SK...
S. Kürsü  

Haberin Detayı

Ana sayfaya Dön

Bulgaristan Müslümanlar Diyanetinin Eski Zağra’daki Yer Adlarının Değişimi İle İlgili Bildirisi
.
05.06.2018

Eski Zağra yerel meclisi, Müslüman – Türk isimleri ile ifade edilen ya da ilişkilendrilen coğrafi yer adlarının, Bulgar adları ile değiştirilmesine yönelik periyodik girişimleri, Bulgaristan’daki Müslüman toplumu arasında ciddi endişelere sebep olmuştur.

2018 yılı Mayıs ayında, Eski Zağra Belediye Meclisi, belediye sınırları içerisinde yer alan Türk – Arap isimleri ile anılan yerlerin isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili bir strateji oluşturulması için kurulan geçici komisyonla faaliyetlerini yenilemeye karar verdi.

Bazı yerel meclis üyeleri tartışmalarda ve medya mensuplarına verdikleri demeçlerde, isimlerinin modern ve Avrupai olmadığını, vatandaşlara yönelik teknik, tarihi ve ahlaki değerlerini yitirdiklerini ve modern gerçeklerle uyum içinde olmadıklarını ifade etmişlerdir. Bulgar isim sisteminin ilkeleriyle, telaffuz etmenin zor olduğunu ifade etmişlerdir.

Şu ana kadar yürürlükte olan 1315 sayılı Kararnameye göre: “İsimler, Bulgar dilinin zenginliğini ve güzelliğini yansıtmalı, yüksek sesli, anlaşılabilir, telaffuz edilmesi kolay olmalıdır. Haysiyet ve gurur duygusuna ilham olmalıdırlar".

Belediye meclisinin nedenleri ciddiyet dışıdır. İsimlerin zor telaffuzları onları değiştirmek için bir neden değildir. Hepimiz ana amacın farklı olduğunu biliyoruz. Yani, toponimler Türkçe – Arapçadır ve silinmeleri gerekir, belediye topraklarında İslâm´ı hatırlatmak için hiçbir şey olmamalıdır.

Bu durum, sorunlu dönemlerden ve “soğuk savaştan” sonra modern Avrupa´daki müktesebatın ve Bulgaristan´daki demokratikleşmenin ciddi bir endişesi ve ihlalidir.

Eski Zağra Yerel Meclisi tarafından yapılan bu teşebbüs, insanların isimlerini değil bu defa alanların ve coğrafi yerlerin bir nevi “isim değiştirme sürecidir”. Bu girişim, dilin doğal alanına siyasi bir istiladır ve Bulgaristan’daki multikültürel toplumun dini ve etnik hoşgörüsünü olumsuz yönde etkilemektedir. 

Din ve etnik aidiyetlik kimliği ne olursa olsun, hepimiz bu toplumun eşit bir parçasıyız. Bulgar kökenli olmadıklarından dolayı yer adlarının ve toponimlerin isimlerinin değiştirilmesi, Avrupa ve dünyada multikültürel ve çok yönlü bir ülke olarak görülen Bulgaristan gibi bir ülkeye yakışmıyor ve en önemlisi bu ortak yaşam biçimine karşı bir suçtur. Bu hatadan geri dönüleceğine inanıyoruz. 

Söz konusu coğrafi yerlerin çoğunun tarihte hiçbir zaman başka isimlerinin olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Stara Zagora Yerel Meclis üyelerinin iddia ettikleri gibi, isimler yabancı olarak kabul edilmez. Mevzu bahis yer isimleri hiçbir zaman yabancı olmamışlardır onlar bizimdir – Bulgar isimleridirler, onlar bu topraklara ve ortak tarihimize yüzyıllardır aittirler. Yer isimlerinin işte bu özellikleri Bulgar dilinin zenginliğini ve güzelliğini yansıtıyor.

Yerel meclislerin tarihi konularda tartışmalı kararlar alma deneyimleri, tarihi, keyfî okumaya benziyor. Bu aynı zamanda tarihi inkar etmeyi ve silme girişimi anlamına geliyor.

Coğrafi yer adlarının değişimi ırkçılığın ve Müslümanlarla ilgili her şeye karşı hoşgörüsüzlüğün çok kritik düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu süreç son derece tehlikelidir ve toplumdaki yeni bir bölünme çizgisine yol açabilir, bu da sözde “isim değiştirme sürecinden kaynaklanan yaraları daha yeni yeni tedavi etmeye çalışmaktadır.

Geçtiğimiz son aylarda, yer adlarının isimlerinin değiştirme eylemi, Bulgaristan’da yaşayan Müslümanların ve Türklerin ülkeyi tehdit eden unsur olarak görüldüklerini ve yüzyıllardır omuz omuza yaşamış ve aynı kaderi paylaşmış olsak da yabancı unsur olarak algılandığını açıkça gösteren başka bir eylemdir.

Bu tür girişimler, vatandaşların devlete ve kurumlara karşı güvenini azaltmaktalar. Bu girişim, Bulgaristan’da ikamet eden Türklerin ve Müslümanların duygularını zedeleyen, kendilerini kırgın, itilmiş ve yabancılaşmış hissettiren bir eylemdir. 

Eski Zağra Yerel Belediye Meclis üyelerinin söz konusu yerlerin isimlerinin değiştirilmesi için öne sürdükleri nedenler, yakın geçmişte aynı nedenlerle insanların onurlarına ve kimliklerine saldırıyı hatırlatıyor.

Eski Zağra Yerel Belediye Meclisi’nin Türk – Arap menşeli isimlerinin değiştirilmesinden vazgeçmeye ve bunun yerine belediyenin idari sınırları alanında daha yararlı bir girişim için kendilerine sesleniyoruz.

Bütün Bulgar kurumlarına, bu konunun anlamını ve önemini ve gelecekte okunacak tarihi etkileri derinleştirerek olan bu konuya ciddi bir ilgilenmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna ve sivil toplum örgütlerini geçmişi bugünü ve geleceği ilgilendiren bu ciddi konu hakkındaki görüşlerini ifade etmeye çağırıyoruz.

Bulgaristan’daki Müslümanlar her zaman ülkelerine karşı sadık, fedakar ve iyi niyetliydiler, bu davranışı hak etmiyorlar. Biz ülkemizde diğer vatandaşlar ile eşit olarak yaşamak istiyoruz.

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti bu sorunun çözümü için gereken adımların atılacağını ümit ediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber
Facebook! da Paylaş   Twitter! da Paylaş  

  

 
Bu Haber İçin Toplam 1 Kişi Oy Verdi...
 

 
Yorumlar Yorum Yaz

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapmak İçin Tıklayınız

   
   
Foto Galeri
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
Eğridere´de 2 yaşındaki hasta Murat için yardım kampanyası başladı
Eğridere´de Noel Yortusu ve Yılbaşı vesilesiyle geleneksel olarak düzenlenen yardım kampanyasında Çervena Skala (Alkaya) köyünden 2 yaşındaki Murat Gürsel’in te...
 
Bulgaristan´da halk, erken seçim istiyor
Kasım 2018 için Bulgaristan´da toplumsal ve siyasal olaylara ilişkin toplumun tutumuna yönelik Market Links Ajansı’nın yaptığı sosyolojik araştırma sonuçlarına ...
 
Mestanlı ve Dedeağaç’taki masa tenisi kulüpleri anlaşma imzalayacak
Mestanlı ve Dedeağaç’taki masa tenisi kulüpleri anlaşma imzalayacak...
 
Bulgaristan´da "TürkAkım" heyecanı
Rusya´daki Kommersant gazetesinin Rus gazını Türkiye´ye, Türkiye üzerinden de Avrupa´ya taşıyacak TürkAkım projesinde bir güzergahın Bulgaristan üzerinden geçec...
 
AP Milletvekili Necmi Ali: Türkiye ile diyalog devam etmeli
AP Milletvekili Necmi Ali: Türkiye ile diyalog devam etmeli...
 
Bulgaristan’da halk sokağa döküldü: Mafya istemiyoruz!
Bulgaristan’da son günlerde hayat pahalığı, yoksulluk ve yapılan zamlar nedeniyle Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki hükümet aleyhine ülkenin çeşitli kentle...
 
Asarcık köyünden Kamil isminde bir vatandaş aranıyor!
6 Kasım 2018 tarihinde Cebel (Şeycuma) Belediyesi’ne bağlı Rogozçe (Asarcık) köyünden Kamil ismindeki 56 yaşında bir vatandaş kayıp olarak arandığı duyuruldu. ...
 
Fiyat artışları nedeniyle Bulgaristan’da halk sokaklara çıktı
Akaryakıt ve zorunlu trafik sigortası fiyatlarının ve araba vergilerinin artırılmasına karşı dün ülke genelinde protesto gösterileri yapıldı. Büyük şehirlerde s...
 
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev: Geleneksel dini cemaatlerin faaliyetlerine dış müdahale olmamalı
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile yaptığı görüşmede,” ...
 
Bulgaristan parlamentosunda gündem Türk dizileri
Türk dizilerinin uluslararası çaptaki başarısı, Bulgaristan parlamentosunda gündeme geldi. Bulgar sinema sektörünün eleştirildiği oturumda, Türk dizileri örnek ...
 
Türkçeden Bulgarcaya 3 bin 500 kelime geçmiştir
Bulgaristan Plovdiv Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meryem Salim, "Türkçeden Bulgarcaya 3 bin 500 kelime geçmiştir. Bunlar edebi dilde değil konuşma dilinde...
 
Bulgaristan, Bulgarlaştırma süreci davasının sonuçlanması için Türkiye’den adli yardım istedi
News. Lex.BG’nin haberine göre Bulgarlaştırma süreci davası zaman aşımına uğramış olmasına rağmen savcılık hala davayı sonlandırmadı ve ancak soruşturmayı askıy...
 
En Çok Okunanlar  
Yazarlar  
GÖZ OLANI, BEYİN OLACAĞI GÖRÜR - 5
Süheyl ÇOBANOĞLU
Paraya tapan sistemin sonu
Nevvâl SEVİNDİ
ABD’den Kıbrıs’ta yeni girişimler
Prof. Dr. Ata ATUN
21.nci Yüzyıl Başında Balkanlar - 4
Gözde Kılıç YAŞIN
KIBRIS TÜRKLERİNİN KÖKENİ VE SOSYO-KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ-4
Süleyman ÖZMEN
IKBY’de Referandum, Barzani, Türkmenler ve Türkiye
Dr. İlhan Yılmaz CÖMERT
NOT DEFTERİ: 3-9 ARALIK
Metin EDİRNELİ
BATI KAYNAKLARINDA İSTANBUL´UN FETHİ
Hüseyin BASKIN
E-mail Listesi  

Adı Soyadı

:

E-mail

:

Anket  
 

 

Rss | Sitene Ekle | Reklam |Künye |Gizlilik İlkeleri |Bize Ulaşın
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım

Haberler Haber Siteleri Haberler Haber Siteleri